SPEKTAKLE EDUKACYJNO - KULTURALNE DLA DZIECI Z ELEMENTAMI ANIMACJI.

Podczas spektakli dzieci nie są wyłącznie biernymi widzami, ale aktywnymi uczestnikami przedstawienia. Młodzi widzowie mają możliwość oceny sytuacji, wpływu na bohatera, wyboru opcji, a także uczestniczenia w animacjach integracyjnych. Forma przedstawień została opracowana na zasadzie zbioru tematycznych scen przeplatanych interaktywnymi działaniami z dziećmi.

"Błyśnij z nami odblaskami" - spektakl edukacyjno-kulturalny dla dzieci.

W ramach tzw. Małych Grantów otrzymaliśmy z Wydziału Kultury UM w Katowicach wsparcie finansowe na realizację projektu w zakresie bezpieczeństwa. Spektakl pod nazwą „Błyśnij z nami odblaskami” ma za zadanie przygotować dzieci do odpowiedzialnego uczestnictwa w ruchu drogowym, tak aby potrafiły chronić siebie, a swoim zachowaniem nie stwarzały zagrożenia dla innych. Chcemy uświadomić dzieciom, że jeśli jesteśmy widoczni na drodze to wówczas stajemy się bardziej bezpieczni, a przypięcie odblasku do plecaka szkolnego, założenie go na rękę lub przyklejenie w odpowiednim miejscu na ubiór może okazać się bezcenne i uchronić je przed wypadkiem. Dzięki tej akcji m.in. chcemy realnie zmniejszyć liczbę wypadków na drodze z udziałem najmłodszych.

W spektaklu artyści, przedstawiają inscenizację artystyczną, która w całości opiera się na zagadnieniach związanych z bezpieczeństwem poruszania się pieszych po drodze. Aktorzy wcielają się w postaci (dzieci), które uczestniczą w sytuacjach znanych im na co dzień. Młodzi odbiorcy poznają zatem prawidłowe zachowania, które powinny im towarzyszyć m.in. w drodze do szkoły lub domu, ale także poznają konsekwencje sytuacji, w których postaci zignorują stosowanie zasad bezpieczeństwa pieszych. Dodatkowym atutem spektaklu jest stworzona oprawa muzyczna całości, a także tytułowa piosenka promująca noszenie odblasków pt. „Błyśnij z nami odblaskami”.Projekt jest skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

SPEKTAKL SCENICZNY

SPEKTAKL TELEWIZYJNY

"Grzeczne dzieci - segregują śmieci" - spektakl edukacyjno-kulturalny dla dzieci.

Spektakl adresowany jest do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Jako podstawę naszego autorskiego scenariusza posłuży nam wiesz Igora Sikiryckiego pt. „Sznurek Jurka”.W treści wiersza, przysłowiowo rzucony przez dziecko na ziemię sznurek, staje się początkiem tworzenia wielkiego wysypiska śmieci na które lądują wyrzucone przez ludzi wszelkiego rodzaju odpady (papierowe, plastikowe i szklane). W spektaklu artyści, przedstawią inscenizację artystyczną, opartą na stworzonej, autorskiej fabule w której to aktorzy wcielając się w postaci (dzieci), uczestniczyć będą w sytuacjach (scenach) znanym najmłodszym z ich dnia codziennego, głównie w szkole czy na tzw. placu zabaw ale także na ulicy czy w środkach lokomocji. Do tzw. „akcji” wkroczy jako jeden z aktorów tzw. ekolog i miłośnik przyrody, który w trakcie całego spektaklu będzie pełnił rolę edukatora, wskazując dzieciom ich nieprawidłowe zachowania, jednocześnie ucząc i wyjaśniając w jaki sposób mają one wpływ na czystość środowiska. Dzięki temu każda ze scen, która będzie przedstawiona w spektaklu będzie miała na celu nie tylko bawić ale przede wszystkim edukować. Młodzi odbiorcy poznają zatem jak duże znaczenie ma, po pierwsze wyrzucanie śmieci tam gdzie powinny trafić (kosz), ale po drugie jak ważne jest by były one dokładnie segregowane. W trakcie całego przedstawienia dzieci poznają zatem jak wyglądają specjalne pojemniki (a także ich kolory) do segregacji śmieci , które gdy zostaną tam wrzucone nie zanieczyszczają środowiska a ponadto mogą być ponownie wykorzystane. Dzięki temu dowiedzą się również co oznacza recykling.

SPEKTAKL SCENICZNY

PIOSENKA TYTUŁOWA

SPEKTAKL TELEWIZYJNY

"WIOLINKA I PAN BAS" - Muzyczny Świat Malucha" - edukacja artystyczna.

Kolejne wsparcie finansowe otrzymane w ramach tzw. Małych Grantów z Wydziału UM w Katowicach umożliwi nam realizację w ramach cyklu Muzyczny Świat Malucha, projekt pod nazwą "Kto to? Co to?"
Program złożony jest z trzech 20-to minutowych odcinków w których przedstawiamy dzieciom kilka pojęć a także wyjaśnimy ich znaczenie. Zapewniając najmłodszą dobrą rozrywkę i zabawę, nauczymy je co oznaczają poszczególne wyrażenia, tj. muzyk, kompozytor, dyrygent, instrumentalista, solista itp.

PROGRAM TELEWIZYJNY

PROGRAM SCENICZNY

"Bałwanek w opałach" - świąteczny spektakl dla dzieci.

Spektakl to pełna humorystycznych scen historia o przyjaźni i pomocy w potrzebie. Co by się stało, gdyby nagle w środku zimy pomieszały się pory roku? Nasz tytułowy Bałwanek napotyka na duży problem, gdy podczas Świąt Bożego Narodzenia przez nieopatrzność jednego z pomocników Świętego Mikołaja, znika puszysty śnieg, a pojawia się słońce i upał. Główny bohater ma na szczęście oddanych przyjaciół, z którymi postara się przywrócić właściwą porę roku. Aktorzy, wcielający się w postaci Bałwanka, elfów, czy samego Świętego Mikołaja zabiorą dzieci w zabawną podróż na Biegun Północny i postarają się wspólnymi siłami przywrócić harmonię przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia, utrwalając przy tym wartości dotyczące przyjaźni, wspólnego spędzania czasu, szacunku wobec drugiej osoby i pomocy najbliższym w trudnych sytuacjach.

"Rudolf i zaginione prezenty" - świąteczny spektakl dla dzieci.

Spektakl, który oparty jest na autorskim scenariuszu to historia umieszczona w czasie gorączkowych przygotowań do świąt Bożego Narodzenia. Jedna z głównych bohaterek - dziewczynka o imieniu Marysia - zbiegiem okoliczności pojawia się w centrum kryzysu, jaki dotknął pomocników Świętego Mikołaja. Tuż przed jedną z najważniejszych nocy w roku, w niewyjaśniony sposób znikają wszystkie prezenty przygotowane dla grzecznych dzieci. Marysia, wraz z tytułowym reniferem - Rudolfem, oraz prawą ręką Świętego Mikołaja - Skrzacinką, podejmują się próby uratowania Świąt Bożego Narodzenia. Perypetie bohaterów, dzięki ich uporowi i wiary w powodzenie, poprowadzą do szczęśliwego zakończenia i rozwiązania problemu. Historii towarzyszy duża dawka humoru, a całość dopełniają autorskie kompozycje piosenek w świątecznych aranżacjach.

"Wirus z koroną na głowie" - spektakl edukacyjno-kulturalny dla dzieci (online).

Dzięki dotacji przyznanej przez Fundację PZU, mogliśmy zrealizować projekt do którego inspiracją stało się krótkie opowiadanie kolumbijskiej psycholog Manueli Moliny, o podróżującym po całym świecie wirusie przywierającym do ludzi. Celem projektu jest przedstawienie dzieciom zagrożenia jakie ze sobą niesie i wskazanie jak powinny zadbać o swoje bezpieczeństwo. W spektakl oprócz aktorów zaangażowani byli również nauczyciele, pedagodzy, którzy wspomogali projekt wiedzą merytoryczną zapewniając odpowiedni poziom przygotowania spektaklu pod kątem dziecięcej percepcji.
Projekt jest skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym dla których "zderzenie" z obecną rzeczywistością i tzw. koronawirusem jest często trudne do zrozumienia. Odkażanie dłoni, noszenie maseczek czy zachowanie odpowiedniej odległości jest czymś z czym do tej pory żyjąc w normalnych warunkach nigdy nie miały do czynienia. Dla rodziców jest to również temat, który często jest dość zawiły i trudny do wytłumaczenia dzieciom w taki sposób by nie powodował u nich zbytniego strachu i lęku. Nasz projekt wychodzi na przeciw tym oczekiwaniom i przedstawia wirusa jako niegrzecznego kuzyna przeziębienia i grypy, który skacze na ręce ludzi by się z nimi przywitać, a my musimy tego uniknąć właśnie poprzez m.in. mycie rąk czy ich odkażanie. Spektakl jest bowiem najlepszą formą przekazu, który przemawia do wyobraźni dzieci w taki sposób by z jednej strony potrafiły się przy tym dobrze bawić ale równocześnie wyciągać wnioski i uczyć, a dzięki temu poczuć większy spokój i bezpieczeństwo.
Bezpośrednie cele projektu to; zwrócenie uwagi na niebezpieczeństwa i zagrożenia związane z wirusem, poszerzenie wiedzy na temat wirusa i pojęć epidemii oraz pandemii, zapoznanie z konsekwencjami choroby, kształtowanie umiejętności i wyrabianie postawy odpowiedzialności za przestrzeganie zasad higieny osobistej, kształtowanie właściwych postaw prozdrowotnych, zminimalizowanie zagrożeń chorobami przenoszonymi przez brudne ręce, uświadomienie dzieciom konieczności przestrzegania higieny osobistej i częstego mycia rąk. .